Preskoči na vsebino


Ob umirajočin in pokojnih

MOLIMO za bolne, umirajoče in pokojne

Sveti Jožef,

tvoja zaščita je zelo velika, zelo močna, zelo učinkovita pred Božjim prestolom, vate polagam vse svoje želje in hrepenenja. Sveti Jožef, pomagaj mi s svojo mogočno priprošnjo, naj mi tvoj nebeški Sin nakloni duhovni blagoslov, da bom lahko s pomočjo tvoje nebeške moči hvalil in častil najbolj ljubečega Očeta.

Sveti Jožef, nikoli se ne utrudim, ko premišljujem o tebi in Jezusu, ki spi v tvojem naročju; ne upam se ti približati, dokler počiva ob tvojem srcu. Močno Ga stisni tudi v mojem imenu, nežno Ga poljubi na glavo in Ga prosi, naj mi ta poljub vrne ob uri moje smrti. Sveti Jožef, priprošnjik za srečno zadnjo uro, prosi za nas. Amen.

 

Duhovno spremljanje bolnih

V Jakobovem pismu so prva navodila za spremljanje bolnih. Besedilo poudarja pomen molitve, maziljenja, spovedi in skrb za oddaljene od Boga.

»Če kdo med vami trpi, naj moli. Če je kdo dobre volje, naj pôje hvalnice. Če je kdo med vami bolan, naj pokliče starešine Cerkve in naj nad njim molijo ter ga v Gospodovem imenu pomazilijo z oljem. Molitev vere bo rešila bolnika in Gospod ga bo okrepil; če je storil grehe, mu bodo odpuščeni. Zato izpovedujte grehe drug drugemu in molíte drug za drugega, da boste ozdravljeni. Veliko moč ima dejavna molitev pravičnega. … Moji bratje, če kdo od vas zaide od resnice in ga drug spreobrne, vedite, da tisti, ki grešnika spreobrne iz njegove blodnje poti, njegovo dušo reši smrti in pokrije množico grehov.« Jak 5, 13 – 20

* * * * *

ZAKRAMENTI

Cerkev bolnim in umirajočim podeli tri zakramente: spoved, bolniško maziljenje in obhajilo.

SPOVED

Življenje na Zemlji je pogosto posuto z mnogimi težavami, pastmi in skušnjavami. Naš Gospod, Jezus Kristus nam je podaril čudovit zakrament, sv. spoved, s katerim se osvobodimo teže grehov. Z očiščenim srcem se duša lažje odpravi na pot na drugo stran, pred Večnega Očeta. Mnogo preprostih, a lepih spovedi v nekaj besedah, se zgodi ob bolniški postelji. Sledi veliko olajšanje, nasmeh na obrazu in spokojnost. Kot da odide teža, ki je še malo prej bremenila človeka.

BOLNIŠKO MAZILJENJE

Blagoslov s svetim oljem priporoča že sv. Jakob. Ta zakrament je namenjen vsem kristjanom: bolniki, ostareli, ljudje pred operacijo, nosečnice, psihični bolniki ipd. V smrtni uri pa je še posebno dragocen. »Če je kdo med vami bolan ... naj nad njim molijo ter mazilijo z oljem. Molitev vere bo rešila bolnika in Gospod ga bo okrepil; če je storil grehe, mu bodo odpuščeni.« Bolniško maziljenje pomeni Božje varstvo.

OBHAJILO

Velikonočni zakrament je duhovna hrana, ki vernika močno poveže z Gospodom, Njegovo svetostjo, ljubeznijo in prinese mir duši. Na pragu smrti človek napravi še zadnje korake k cilju svojega potovanja. Ko se duša pripravlja na prehod iz zemeljskega v novo življenje, za to pomembno pot potrebuje posebno hrano. Cerkev mu nudi ’zadnjo popotnico’, sveto obhajilo. Zadnjikrat prejme Kristusovo telo in se s ’hrano angelov’ pripravi na srečanje z večnim Očetom.

* * * * *

Spremljanje umirajočih

Prestopiti prag zemeljskega življenja je negotovo dejanje, ker ne vemo kam gremo. Iz razodetja pa vemo, da se življenje na drugi strani nadaljuje, umre telo, duša je večna. S smrtjo telo obnemore in se od njega poslovimo, duša pa zapusti telo, svoj šotor, kot pravi sv. Pavel in živi naprej. Če je v luči, gre h gospodu v luč, če je v temi, jo čaka težka prihodnost. Kristjan, kot to izrazi Prešeren »up sreče onstran groba hrani.« Zaradi vere v večno življenje iščemo »to, kar je zgoraj, kjer je Kristus, sedeč na Božji desnici.« (Kol 3,1) Zato je slovo od življenja velik trenutek. Priprošnjik za srečno zadnjo uro je sv. Jožef.

* * *

Božja beseda za premišljevanje:Lk 16, 19 – 31 Bogatin in ubogi Lazar

»Bog je namreč svet tako ljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak imel večno življenje.« Jn 3,16

* * * * *

Skupina moli za bolne in umirajoče

  • Voditelj povabi skupino, da molijo za bolne in umirajoče. Vsak trenutek se nekdo poslavlja od življenja: sam, doma, v bolnišnici, na cesti, v vojni …
  • Prižgemo svečo in kadilo, da se blagoslovi prostor.
  • Molimo npr. Žalostni del rožnega venca.
  • Molimo za srečno zadnjo uro: zmolimo molitev O, sveti Jožef, Očenaš in Zdravo Marijo za srečno zadnjo uro.

* * * * *

Ob smrti

Ko je duhovnik maševal v nekem samostanu, mu je po sveti maši redovnica povedala, da imajo v hiši sestro, ki je že zelo stara in ne more umreti. »Kar blede se ji že in maha po zraku,« je še rekla. Duhovnik ji je odvrnil: »Draga sestra, to niso blodnje. To je duhovni boj, ki se dogaja do zadnjega trenutka, boj za dušo. Blagoslavljajte njeno sobo in molite za njeno dušo, vsak dan in veliko. Duša potrebuje vašo pomoč.« Redovnica je vse storila in sestra se je čez nekaj dni v miru poslovila. Pokojni potrebujejo našo molitev in mašne daritve, to je naša duhovna vez z njimi, to je občestvo svetih, oni potrebujejo nas, mi njih.

Ko nekdo umira, je dobro:

- prižgati blagoslovljeno svečo in blagosloviti prostor

- bolnika držati za roko, da mu izkažemo bližino

- moliti za umirajočega

- odpustiti morebitne zamere

- izrekati mu ljubeče besede, tudi če je nezaveden, saj duša vse sliši

Ko človek umre, je dobro:

- Prižgati blagoslovljeno svečo

- Blagosloviti prostor: soba, poslovilna vežica, kapela …

- Pripraviti blagoslovljeno vodo, da ga ljudje, ki ga obiščejo lahko pokropijo (blagoslovijo)

- Moliti ob umrlem: svojci, duhovnik, prostovoljci, prijatelji …

Pogreb:

  • pesmi /glasba

  • zvonjenje

  • prinesti blagoslovljeno vodo v mrliško vežico

  • izberemo berilo, psalm in evangelij

  • govori

  • obred in nagovor duhovnika

  • pogrebna sveta maša

Po pogrebu:

  • svete maše: 7. dan, 30. dan, obletna sveta maša
  • obisk svojcev, žalujočih
  • molitev za pokojnega
  • obisk groba
  • skupina za žalujoče

* * *

Gospod je moja luč in moja rešitev, koga bi se bal?
Gospod je obramba mojega življenja, pred kom bi trepetal?
Ps 27

 

 

Print Friendly and PDF