Čujte in molite

Molitev v Svetem pismu

30.1.2018, 17.00

Čujte in molite, predavanje je bilo izvedeno kot spremni dogodek Svetopisemskega maratona 2018.

Kraj: dvorana cerkve sv. Jakoba, Levstikov trg, Ljubljana (vhod iz Rožne ulice)

Opis: v Stari in Novi zavezi imamo mnogo zgledov molitve. Človek se je vedno pogovarjal z Bogom, osebno. Verniki so hodili v tempelj molit, se priporočat, prinašali so otroke, da so jih priporočili Bogu. Prihajali so, da so izpolnili obljubo, ki so jo naredili v težkih časih preizkušnje. Vernik človek se je zatekal po pomoč k Bogu, prosil je in molil. Ko je bil uslišan, se je zahvaljeval. Tudi Jezusa mnogokrat vidimo, da se umakne od svojega dela in moli. Povezuje se z Očetom. Tudi tik pred uro daritve na križu, ga vidimo v Getsemanskem vrtu, ko moli. Takrat apostoli spijo. Jezus molitev povezuje s čuječnostjo in uporabi veliko primerov, s katerimi opozarja apostole, naj bodo čuječi, naj bodo povezani z Očetom. Prve krščanske skupnosti, ki jih vidimo v Apostolskih delih in drugih spisih Nove zaveze, molijo. Drugi Vatikanski koncil rad uporablja podobo Marije, ki moli. Ob Mariji, molivki, nastaja prva Cerkev, ki moli. Vabimo vas, da se poglobimo v dolgo tradicijo zgledov molitve in čuječnosti.

Predavatelj: p. Silvo Šinkovec