Osebni dnevnik (dnevniška delavnica, intenzivni dnevnik) je metoda zapisovanja, ki pomaga povezati življenjske izkušnje v smiselno celoto. Po posebni metodi udeleženci ustvarjajo zapise v delovni zvezek, dnevnik, ki ima natančno strukturo.
Osebni dnevnik ima dva dela, vsak traja 16 ur, običajno ob koncu tedna. Delo je osebno in v tišini. Od kratke razlage preidemo na spominjanje in zapisovanje. Pomemben del procesa so odmevi na zapise. Od zapisovanja zaporednih dogodkov metoda osebnega dnevnika vodi do odkrivanja pomena dogodkov in povezav med njimi. Naša zavest deluje narativno in s to metodo na novo zapišemo svojo osebno zgodbo. Pozornost posvečamo dialoški (odnosni) razsežnosti osebnosti, zato pišemo pogovore z osebami, z delom, z dogodki, s telesom, s skupnostmi in z modrostno osebo. Pomembna je tudi globinska razsežnost - sanje, simboli in duhovnost.
Metodo je razvil ameriški psiholog Ira Progoff, ki je želel, da se psihologija ne bi ukvarjala samo z bolezenskim v človeku, ampak razvijala njegovo ustvarjalnost. Sodobnemu človeku je dal metodo, po kateri lahko sam dela za svoj razvoj.
Delavnica je namenjena vsem ljudem vseh poklicev. V okviru stalnega strokovnega izpopolnjevanja jo izvajamo za pedagoške delavce.
Vsebine seminarja so:
- Zadnje obdobje mojega življenja
- Dogodki, ki so najbolj oblikovali moje življenje
- Razpotja: moje glavne življenjske izbire
- Odnosi: življenje je srečevanje in ustvarjanje
- Ko me doleti usoda - nepredvidljivi dogodki
- Komu pripadati in komu ne - socialna razsežnost posameznika
- Kdaj je domišljija le iluzija in kdaj ustvarjalnost
- Ko se dobro počutim in mi zares dobro gre - v stiku s seboj: notranja motivacija
- Kam me življenje vodi sedaj - pogled v prihodnost, možnost osebnostne in strokovne rasti
Trajanje seminarja: poteka v dveh delih (dva vikenda), to pomeni 32 ur.
Število udeležencev: od 10 do 60
Ciljna skupina: posamezniki ali skupine
Vodi: dr. p. Silvo Šinkovec s sodelavci